EPCOS (TDK) B43455A9688M
B43455A9688M picture photo
Mfg. Part Number
B43455A9688M
Brief Description
CAP ALUM 6800UF 20% 400V SCREW
Datasheet Download
B43455A9688M.pdf
Availability of B43455A9688M
QUANTITY
B43455A9688M Order Process
Ship out your order
Specifications of B43455A9688M
Internal Part NumberEIS-B43455A9688M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationMaterial Change 27/Mar/2015
Standard Package32
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesB43455
PackagingBulk
Capacitance6800µF
Tolerance±20%
Voltage Rating400V
ESR (Equivalent Series Resistance)20 mOhm
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current12.6A
Impedance24 mOhm
Lead Spacing1.248" (31.70mm)
Size / Dimension3.028" Dia (76.90mm)
Height - Seated (Max)5.677" (144.20mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B43455A9688M
Related LinksB43455, B43455A9688M Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B43455A9688M Details Description
Related parts for B43455A9688M
CONN EDGECARD 24POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC TXRX RS232 460KBPS 8-SOIC datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V SO-8FL datasheet.pdf
CONN RCPT VERT 10 PWR 36 SGL datasheet.pdf
RES 200 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
HEATSHRINK MULTI WALL 1/8-48" BL datasheet.pdf
CONN FFC BOTTOM 28POS 1.00MM R/A datasheet.pdf
IC TRANSP LATCH OCTAL D 20TSSOP datasheet.pdf
CAP FILM 0.024UF 5% 1600VDC AXIA datasheet.pdf