EPCOS (TDK) B43455B4338M
B43455B4338M picture photo
Mfg. Part Number
B43455B4338M
Brief Description
CAP ALUM 3300UF 20% 350V SCREW
Datasheet Download
B43455B4338M.pdf
Availability of B43455B4338M
QUANTITY
B43455B4338M Order Process
Ship out your order
Specifications of B43455B4338M
Internal Part NumberEIS-B43455B4338M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationMaterial Change 27/Mar/2015
Standard Package50
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesB43455
PackagingBulk
Capacitance3300µF
Tolerance±20%
Voltage Rating350V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current-
Impedance-
Lead Spacing1.122" (28.50mm)
Size / Dimension2.532" Dia (64.30mm)
Height - Seated (Max)4.201" (106.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B43455B4338M
Related LinksB43455, B43455B4338M Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B43455B4338M Details Description
Related parts for B43455B4338M
RES SMD 16.2 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC OPAMP JFET 4MHZ 8DIP datasheet.pdf
IC LI-ION CHGR 500MA 4.2V 8-MSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100POS .100 EXTEND datasheet.pdf
IC OPAMP GP 880KHZ RRO SC70-6 datasheet.pdf
CAP CER 220PF 760VAC X7R RADIAL datasheet.pdf
IC FPGA 60 I/O 180QFN datasheet.pdf
RES 835 OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 255 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES 357 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X60.96X5.84MM T766 datasheet.pdf
CAP CER 910PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf