EPCOS (TDK) B43455B4828M7
B43455B4828M7 picture photo
Mfg. Part Number
B43455B4828M7
Brief Description
CAP ALUM 8200UF 20% 350V SCREW
Datasheet Download
B43455B4828M7.pdf
Availability of B43455B4828M7
QUANTITY
B43455B4828M7 Order Process
Ship out your order
Specifications of B43455B4828M7
Internal Part NumberEIS-B43455B4828M7
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package32
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesB43455
PackagingBulk
Capacitance8200µF
Tolerance±20%
Voltage Rating350V
ESR (Equivalent Series Resistance)15 mOhm
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current15.4A
Impedance18 mOhm
Lead Spacing1.248" (31.70mm)
Size / Dimension3.028" Dia (76.90mm)
Height - Seated (Max)6.681" (169.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B43455B4828M7
Related LinksB43455, B43455B4828M7 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B43455B4828M7 Details Description
Related parts for B43455B4828M7
IC DIGITAL POT 10K 32TP 8MSOP datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 44POS VERT 5.08MM datasheet.pdf
LED GREEN CLEAR 2PLCC SMD datasheet.pdf
RES 11.3K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
1.25MM JMPR LGT 152 TYPE D 15POS datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3250K 2SMD datasheet.pdf
RES SMD 430 OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPDT 0.01A 24V datasheet.pdf
18.03MM X 25.4MM 1=25/PK datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
FA HD-I 080F160O SP.PARTS KIT datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 6POS PIN datasheet.pdf