EPCOS (TDK) B43456A5129M
B43456A5129M picture photo
Mfg. Part Number
B43456A5129M
Brief Description
CAP ALUM 12000UF 20% 450V SCREW
Datasheet Download
B43456A5129M.pdf
Availability of B43456A5129M
QUANTITY
B43456A5129M Order Process
Ship out your order
Specifications of B43456A5129M
Internal Part NumberEIS-B43456A5129M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationMaterial Change 27/Mar/2015
Standard Package9
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesB43456
PackagingBulk
Capacitance12000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating450V
ESR (Equivalent Series Resistance)9 mOhm
Lifetime @ Temp.12000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current32A
Impedance12 mOhm
Lead Spacing1.248" (31.70mm)
Size / Dimension3.583" Dia (91.00mm)
Height - Seated (Max)8.740" (222.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B43456A5129M
Related LinksB43456, B43456A5129M Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B43456A5129M Details Description
Related parts for B43456A5129M
SW DIP 10POS TOP SLIDE SMT 50V datasheet.pdf
IC FLASH 1MBIT 120NS 32TSOP datasheet.pdf
CAP CER 1PF 150V 0605 datasheet.pdf
040III UNSEALED CONTACT,RECEPT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 100W datasheet.pdf
CGRID SL CRP TERM M 15SAU 32-36 datasheet.pdf
FERRITE CORE ELP 1.3UH N95 datasheet.pdf
CONN CLIP SENSOR ACTUATOR M12 datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 12V 5W datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 10% 25V 2711 datasheet.pdf