EPCOS (TDK) B43456A5129M7
B43456A5129M7 picture photo
Mfg. Part Number
B43456A5129M7
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 12000UF 20% 450V SCREW
Datasheet Download
B43456A5129M7.pdf
Availability of B43456A5129M7
QUANTITY
B43456A5129M7 Order Process
Ship out your order
Specifications of B43456A5129M7
Internal Part NumberEIS-B43456A5129M7
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package9
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesB43456
PackagingBulk
Capacitance12000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating450V
ESR (Equivalent Series Resistance)9 mOhm
Lifetime @ Temp.12000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current32A
Impedance12 mOhm
Lead Spacing1.248" (31.70mm)
Size / Dimension3.583" Dia (91.00mm)
Height - Seated (Max)8.740" (222.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseRadial, Can - Screw Terminals
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B43456A5129M7
Related LinksB43456, B43456A5129M7 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B43456A5129M7 Details Description
Related parts for B43456A5129M7
CONN RING 8 AWG #10 SOLIS datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 75A D2PAK datasheet.pdf
IC XDCP QUAD 4X10K EE 20-SOIC datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 0.25A 12DFN datasheet.pdf
CONN RCPT 48POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
RES SMD 24.3 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 100W datasheet.pdf
RES 1.285K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
RES 7K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
RES 221K OHM 1/2W 0.25% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 120PF 100V C0G 0603 datasheet.pdf
CAP CER 1.3PF 100V NP0 0402 datasheet.pdf