EPCOS (TDK) B43456A5338M
B43456A5338M picture photo
Mfg. Part Number
B43456A5338M
Brief Description
CAP ALUM 3300UF 20% 450V SCREW
Datasheet Download
B43456A5338M.pdf
Availability of B43456A5338M
QUANTITY
B43456A5338M Order Process
Ship out your order
Specifications of B43456A5338M
Internal Part NumberEIS-B43456A5338M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationMaterial Change 27/Mar/2015
Standard Package32
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesB43456
PackagingBulk
Capacitance3300µF
Tolerance±20%
Voltage Rating450V
ESR (Equivalent Series Resistance)35 mOhm
Lifetime @ Temp.12000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current12A
Impedance40 mOhm
Lead Spacing1.248" (31.70mm)
Size / Dimension3.028" Dia (76.90mm)
Height - Seated (Max)4.201" (106.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B43456A5338M
Related LinksB43456, B43456A5338M Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B43456A5338M Details Description
Related parts for B43456A5338M
CONN EDGECARD 220PS R/A .050 SLD datasheet.pdf
CAP TANT 3.3UF 35V 10% AXIAL datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 1:8 80MHZ 28PLCC datasheet.pdf
IC OPAMP GP 11MHZ RRO 8VSSOP datasheet.pdf
TVS DIODE 13.6VWM 22.5VC DO214AB datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
GDT 1800V 20% 3KA SURFACE MOUNT datasheet.pdf
RES 1.43M OHM 1/2W 2% AXIAL datasheet.pdf
IC AUTO CONTACT MONITOR 36TQFN-E datasheet.pdf
DIODE ZENER 68V 1W DO214AC datasheet.pdf