EPCOS (TDK) B43456A5688M7
B43456A5688M7 picture photo
Mfg. Part Number
B43456A5688M7
Brief Description
CAP ALUM 6800UF 20% 450V SCREW
Datasheet Download
B43456A5688M7.pdf
Availability of B43456A5688M7
QUANTITY
B43456A5688M7 Order Process
Ship out your order
Specifications of B43456A5688M7
Internal Part NumberEIS-B43456A5688M7
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package18
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesB43456
PackagingBulk
Capacitance6800µF
Tolerance±20%
Voltage Rating450V
ESR (Equivalent Series Resistance)17 mOhm
Lifetime @ Temp.12000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current20A
Impedance22 mOhm
Lead Spacing1.248" (31.70mm)
Size / Dimension3.583" Dia (91.00mm)
Height - Seated (Max)5.677" (144.20mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B43456A5688M7
Related LinksB43456, B43456A5688M7 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B43456A5688M7 Details Description
Related parts for B43456A5688M7
SENS ACCEL X-AXIS +-38G 16-SOIC datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 3POS R/A 3.81MM datasheet.pdf
FIXED IND 1.2UH 260MA 900 MOHM datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 6A 125V datasheet.pdf
RES SMD 4.75 OHM 1% 1W 1218 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 50W datasheet.pdf
RES 442 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 24POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
HDR 4POS 2MM datasheet.pdf