EPCOS (TDK) B43456A9338M3
B43456A9338M3 picture photo
Mfg. Part Number
B43456A9338M3
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 3300UF 20% 400V SCREW
Datasheet Download
B43456A9338M3.pdf
Availability of B43456A9338M3
QUANTITY
B43456A9338M3 Order Process
Ship out your order
Specifications of B43456A9338M3
Internal Part NumberEIS-B43456A9338M3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationMaterial Change 27/Mar/2015
Standard Package50
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesB43456
PackagingBulk
Capacitance3300µF
Tolerance±20%
Voltage Rating400V
ESR (Equivalent Series Resistance)23 mOhm
Lifetime @ Temp.12000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current11A
Impedance24 mOhm
Lead Spacing0.874" (22.20mm)
Size / Dimension2.032" Dia (51.60mm)
Height - Seated (Max)4.201" (106.70mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseRadial, Can - Screw Terminals
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B43456A9338M3
Related LinksB43456, B43456A9338M3 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B43456A9338M3 Details Description
Related parts for B43456A9338M3
IC SWITCH SPDT 16SOIC datasheet.pdf
RES SMD 267K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN RCPT 37POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
TVS DIODE 376VWM 603VC DO204AL datasheet.pdf
FAN AXIAL 127X38.1MM 24V GL24B7 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 50W datasheet.pdf
POWER SUPPLY 24VDC@90AMPS datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
RIM-I 3 110/230VAC RC datasheet.pdf
CRYSTAL 37.000 MHZ 10PF SMT datasheet.pdf