EPCOS (TDK) B43456A9338M3
B43456A9338M3 picture photo
Mfg. Part Number
B43456A9338M3
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 3300UF 20% 400V SCREW
Datasheet Download
B43456A9338M3.pdf
Availability of B43456A9338M3
QUANTITY
B43456A9338M3 Order Process
Ship out your order
Specifications of B43456A9338M3
Internal Part NumberEIS-B43456A9338M3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationMaterial Change 27/Mar/2015
Standard Package50
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesB43456
PackagingBulk
Capacitance3300µF
Tolerance±20%
Voltage Rating400V
ESR (Equivalent Series Resistance)23 mOhm
Lifetime @ Temp.12000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current11A
Impedance24 mOhm
Lead Spacing0.874" (22.20mm)
Size / Dimension2.032" Dia (51.60mm)
Height - Seated (Max)4.201" (106.70mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseRadial, Can - Screw Terminals
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B43456A9338M3
Related LinksB43456, B43456A9338M3 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B43456A9338M3 Details Description
Related parts for B43456A9338M3
IDC CABLE - CSR16G/AE16M/X datasheet.pdf
CAP CER 0.068UF 10V X5R 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES 1K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
LED MOONSTONE COOL WHITE TO252-3 datasheet.pdf
RES SMD 1.43K OHM 1% 1/8W 0402 datasheet.pdf
RES 32.4K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 530 OHM 0.1% 0.15W 1505 datasheet.pdf
SURFACE BELT 2X18-15/16" A MED datasheet.pdf
SPECIAL TRIM KIT FOR WINEGARD datasheet.pdf
FIXED IND 470NH 405MA 630 MOHM datasheet.pdf
MICRO 51C P /33 10CR 72" NI datasheet.pdf