EPCOS (TDK) B43457A4828M
B43457A4828M picture photo
Mfg. Part Number
B43457A4828M
Brief Description
CAP ALUM 8200UF 20% 350V SCREW
Datasheet Download
B43457A4828M.pdf
Availability of B43457A4828M
QUANTITY
B43457A4828M Order Process
Ship out your order
Specifications of B43457A4828M
Internal Part NumberEIS-B43457A4828M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationMaterial Change 27/Mar/2015
Standard Package18
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesB43457
PackagingBulk
Capacitance8200µF
Tolerance±20%
Voltage Rating350V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current-
Impedance-
Lead Spacing1.248" (31.70mm)
Size / Dimension3.583" Dia (91.00mm)
Height - Seated (Max)5.728" (145.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B43457A4828M
Related LinksB43457, B43457A4828M Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B43457A4828M Details Description
Related parts for B43457A4828M
RES SMD 620 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
TVS DIODE 110VWM 177VC SMC datasheet.pdf
IC TXRX RS485 PROFIBUS 8NSOIC datasheet.pdf
FUSE GLASS 5A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
CAP FILM 9200PF 5% 2KVDC RADIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 0.050 60 POS datasheet.pdf
IC FPGA 600 I/O 1760FBGA datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS WALL MNT SKT datasheet.pdf
SYSTEM datasheet.pdf
270UF 450V 35X35MM 105C 5000H datasheet.pdf