EPCOS (TDK) B43457A5828M
B43457A5828M picture photo
Mfg. Part Number
B43457A5828M
Brief Description
CAP ALUM 8200UF 20% 450V SCREW
Datasheet Download
B43457A5828M.pdf
Availability of B43457A5828M
QUANTITY
B43457A5828M Order Process
Ship out your order
Specifications of B43457A5828M
Internal Part NumberEIS-B43457A5828M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationMaterial Change 27/Mar/2015
Standard Package18
PackagingBulk
Capacitance8200µF
Tolerance±20%
Voltage Rating450V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current-
Impedance-
Lead Spacing1.248" (31.70mm)
Size / Dimension3.583" Dia (91.00mm)
Height - Seated (Max)8.740" (222.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B43457A5828M
Related LinksB43457, B43457A5828M Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B43457A5828M Details Description
Related parts for B43457A5828M
BERGSTIK datasheet.pdf
IC DAC 10BIT VOUT TSOT23-8 datasheet.pdf
OSC PROG LVPECL 3.3V 250PPM SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 50W datasheet.pdf
RES 221 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Socket 37 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
DIODE ZENER 9.1V 500MW DO35 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS .125" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .125" datasheet.pdf