EPCOS (TDK) B43457B4109M3
B43457B4109M3 picture photo
Mfg. Part Number
B43457B4109M3
Brief Description
CAP ALUM 10000UF 20% 350V SCREW
Datasheet Download
B43457B4109M3.pdf
Availability of B43457B4109M3
QUANTITY
B43457B4109M3 Order Process
Ship out your order
Specifications of B43457B4109M3
Internal Part NumberEIS-B43457B4109M3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationMaterial Change 27/Mar/2015
Standard Package18
PackagingBulk
Capacitance10000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating350V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current-
Impedance-
Lead Spacing1.248" (31.70mm)
Size / Dimension3.583" Dia (91.00mm)
Height - Seated (Max)5.728" (145.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B43457B4109M3
Related LinksB43457, B43457B4109M3 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B43457B4109M3 Details Description
Related parts for B43457B4109M3
INDUCT ARRAY 2 COIL 821.7UH SMD datasheet.pdf
IC OPAMP DIFF 100MHZ 8MSOP datasheet.pdf
RES SMD 22.6K OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 100W datasheet.pdf
RES 294K OHM 1% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
RES 18K OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf