EPCOS (TDK) B43457D5108M
B43457D5108M picture photo
Mfg. Part Number
B43457D5108M
Brief Description
CAP ALUM 1000UF 20% 450V SCREW
Datasheet Download
B43457D5108M.pdf
Availability of B43457D5108M
QUANTITY
B43457D5108M Order Process
Ship out your order
Specifications of B43457D5108M
Internal Part NumberEIS-B43457D5108M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationMaterial Change 27/Mar/2015
Standard Package72
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesB43457
PackagingBulk
Capacitance1000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating450V
ESR (Equivalent Series Resistance)99 mOhm
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current4.5A
Impedance119 mOhm
Lead Spacing0.874" (22.20mm)
Size / Dimension2.032" Dia (51.60mm)
Height - Seated (Max)3.217" (81.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B43457D5108M
Related LinksB43457, B43457D5108M Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B43457D5108M Details Description
Related parts for B43457D5108M
IC INVERTER GATE SINGLE 5-DSBGA datasheet.pdf
RES SMD 255K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC MPU RESET CIRC 3.08V SC59-3 datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM CM 28-SSOP datasheet.pdf
IC CNTRLR DUAL OUT 20-QSOP datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 1A 125V datasheet.pdf
CONN RCPT HSG .250/.375 2POS BLK datasheet.pdf
FUSE BRD MNT 2MA 125VAC/VDC RAD datasheet.pdf
RES 133K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 420V SNAP datasheet.pdf
CONN HEADER 22POS DL .100" GOLD datasheet.pdf