EPCOS (TDK) B43458A4568M
B43458A4568M picture photo
Mfg. Part Number
B43458A4568M
Brief Description
CAP ALUM 5600UF 20% 350V SCREW
Datasheet Download
B43458A4568M.pdf
Availability of B43458A4568M
QUANTITY
B43458A4568M Order Process
Ship out your order
Specifications of B43458A4568M
Internal Part NumberEIS-B43458A4568M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationMaterial Change 27/Mar/2015
Standard Package32
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesB43458
PackagingBulk
Capacitance5600µF
Tolerance±20%
Voltage Rating350V
ESR (Equivalent Series Resistance)14 mOhm
Lifetime @ Temp.12000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current15A
Impedance17 mOhm
Lead Spacing1.248" (31.70mm)
Size / Dimension3.028" Dia (76.90mm)
Height - Seated (Max)4.201" (106.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B43458A4568M
Related LinksB43458, B43458A4568M Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B43458A4568M Details Description
Related parts for B43458A4568M
SCR SENSITIVE GATE 0.8A 200V datasheet.pdf
MOD PWR 6A STD FILTER 1PL QC PNL datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 13POS 5.08MM datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM CM 28-SSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 38POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 50W datasheet.pdf
RES SMD 18.2K OHM 1/4W 0604 WIDE datasheet.pdf
RES 17.2K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
750 TB SOC RA POKA-YOKE datasheet.pdf
SYSTEM datasheet.pdf
D-SUB FILTER 15POS IP67 datasheet.pdf