EPCOS (TDK) B43501A277M2
B43501A277M2 picture photo
Mfg. Part Number
B43501A277M2
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 270UF 20% 420V SNAP
Datasheet Download
B43501A277M2.pdf
Availability of B43501A277M2
QUANTITY
B43501A277M2 Order Process
Ship out your order
Specifications of B43501A277M2
Internal Part NumberEIS-B43501A277M2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package160
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesB43501
PackagingBulk
Capacitance270µF
Tolerance±20%
Voltage Rating420V
ESR (Equivalent Series Resistance)490 mOhm
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.62A
Impedance590 mOhm
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max)1.457" (37.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In - 3 Lead
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B43501A277M2
Related LinksB43501, B43501A277M2 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B43501A277M2 Details Description
Related parts for B43501A277M2
DSUB CABLE - CMM25G/AE25M/CFM25G datasheet.pdf
FIXED IND 1.5MH 190MA 4.5 OHM TH datasheet.pdf
SWITCH VOLT-SELECT PNL MNT 3POS datasheet.pdf
CONN HEADR BRKWAY .100 25POS STR datasheet.pdf
MOSFET N-CH 600V 35A TO-264 datasheet.pdf
IC BUS BUFF TRI-ST QD 14TSSOP datasheet.pdf
HEAT SHRINKABLE CABLE FEEDTHRO datasheet.pdf
RES SMD 6.49M OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
Crystal 24.0000MHz 20ppm 24pF 40 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CONN HEADER 58POS .100 R/ANGLE datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS .100" datasheet.pdf