EPCOS (TDK) B43501A3337M2
B43501A3337M2 picture photo
Mfg. Part Number
B43501A3337M2
Brief Description
CAP ALUM 330UF 20% 385V SNAP
Datasheet Download
B43501A3337M2.pdf
Availability of B43501A3337M2
QUANTITY
B43501A3337M2 Order Process
Ship out your order
Specifications of B43501A3337M2
Internal Part NumberEIS-B43501A3337M2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package160
PackagingBulk
Capacitance330µF
Tolerance±20%
Voltage Rating385V
ESR (Equivalent Series Resistance)200 mOhm
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.9A
Impedance330 mOhm
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max)1.654" (42.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In - 3 Lead
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B43501A3337M2
Related LinksB43501, B43501A3337M2 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B43501A3337M2 Details Description
Related parts for B43501A3337M2
FUSE GLASS 500MA 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
ACCESSORY HARDWARE KIT 8POS datasheet.pdf
MOSFET N-CH 60V 52.4A TO-220 datasheet.pdf
REG SW .8-3.6V 50A VERT T/H datasheet.pdf
TRANS NPN 150V 1.5A TO-220 datasheet.pdf
RES SMD 24.9K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP CER 9.2PF 50V P2H 0603 datasheet.pdf
IC FPGA 37 I/O 108QFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 100W datasheet.pdf
DIODE ZENER 8.2V 2W SMBG datasheet.pdf