EPCOS (TDK) B43501A3567M2
B43501A3567M2 picture photo
Mfg. Part Number
B43501A3567M2
Brief Description
CAP ALUM 560UF 20% 385V SNAP
Datasheet Download
B43501A3567M2.pdf
Availability of B43501A3567M2
QUANTITY
B43501A3567M2 Order Process
Ship out your order
Specifications of B43501A3567M2
Internal Part NumberEIS-B43501A3567M2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package120
PackagingBulk
Capacitance560µF
Tolerance±20%
Voltage Rating385V
ESR (Equivalent Series Resistance)120 mOhm
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.82A
Impedance190 mOhm
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max)1.850" (47.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In - 3 Lead
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B43501A3567M2
Related LinksB43501, B43501A3567M2 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B43501A3567M2 Details Description
Related parts for B43501A3567M2
CAP ALUM 22UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 0.7A SOT223 datasheet.pdf
RACK STEEL 31.5X23X63.3 BLK datasheet.pdf
CONN HEADER 28POS .100" SGL GOLD datasheet.pdf
RES SMD 300K OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 8A 125V datasheet.pdf
Connector Receptacle, Pass Through 34 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
TRIMMER 200 OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
CONN HEADER BACKPLANE 56POS GOLD datasheet.pdf