EPCOS (TDK) B43501A9107M82
B43501A9107M82 picture photo
Mfg. Part Number
B43501A9107M82
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 100UF 20% 400V SNAP
Datasheet Download
B43501A9107M82.pdf
Availability of B43501A9107M82
QUANTITY
B43501A9107M82 Order Process
Ship out your order
Specifications of B43501A9107M82
Internal Part NumberEIS-B43501A9107M82
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package320
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesB43501
PackagingBulk
Capacitance100µF
Tolerance±20%
Voltage Rating400V
ESR (Equivalent Series Resistance)660 mOhm
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current790mA
Impedance1.06 Ohm
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.866" Dia (22.00mm)
Height - Seated (Max)1.260" (32.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In - 3 Lead
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B43501A9107M82
Related LinksB43501A, B43501A9107M82 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B43501A9107M82 Details Description
Related parts for B43501A9107M82
DIODE SCHOTTKY 20V 500MA SOT666 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .050 DIP SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPST 30A 22V datasheet.pdf
TVS DIODE 3.5VWM VMN2 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT STRGHT 10POS SKT datasheet.pdf
Connector Receptacle 40 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN HDR 22POS 0.100 T/H TIN datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 5 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
REFLECTOR ROUND 1 POS 82MM D 31M datasheet.pdf