EPCOS (TDK) B43501A9187M87
B43501A9187M87 picture photo
Mfg. Part Number
B43501A9187M87
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 180UF 20% 400V SNAP
Datasheet Download
B43501A9187M87.pdf
Availability of B43501A9187M87
QUANTITY
B43501A9187M87 Order Process
Ship out your order
Specifications of B43501A9187M87
Internal Part NumberEIS-B43501A9187M87
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package160
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesB43501
PackagingBulk
Capacitance180µF
Tolerance±20%
Voltage Rating400V
ESR (Equivalent Series Resistance)370 mOhm
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.25A
Impedance590 mOhm
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max)1.260" (32.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B43501A9187M87
Related LinksB43501A, B43501A9187M87 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B43501A9187M87 Details Description
Related parts for B43501A9187M87
DIODE ARRAY SCHOTTKY 40V TO247AC datasheet.pdf
CAP CER 390PF 500V Y5V RADIAL datasheet.pdf
IC FREQ SYNTHESIZER 20-TSSOP datasheet.pdf
FUSE MOD 250A 700V STUD datasheet.pdf
CONN TAB 14-16AWG TIN CRIMP datasheet.pdf
BRACKET SCREW MNT 1SET=10PC datasheet.pdf
IC FPGA 500 I/O 672BGA datasheet.pdf
CAP CER 330PF 100V X7R RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 50W datasheet.pdf
RES 970 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CABLE IEC TO IEC EXTENSION 18" datasheet.pdf