EPCOS (TDK) B43501B2128M80
B43501B2128M80 picture photo
Mfg. Part Number
B43501B2128M80
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 1200UF 20% 250V SNAP
Datasheet Download
B43501B2128M80.pdf
Availability of B43501B2128M80
QUANTITY
B43501B2128M80 Order Process
Ship out your order
Specifications of B43501B2128M80
Internal Part NumberEIS-B43501B2128M80
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package120
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesB43501
PackagingBulk
Capacitance1200µF
Tolerance±20%
Voltage Rating250V
ESR (Equivalent Series Resistance)85 mOhm
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current3.72A
Impedance110 mOhm
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max)1.654" (42.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B43501B2128M80
Related LinksB43501B, B43501B2128M80 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B43501B2128M80 Details Description
Related parts for B43501B2128M80
CONN MOD JACK 8P8C R/A UNSHLD datasheet.pdf
IC SWITCH DUAL SPST 8MSOP datasheet.pdf
RES SMD 931 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC 80C51 MCU 256 RAM 44LQFP datasheet.pdf
CONN PCMCIA CARD PUSH-PULL R/A datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 60W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 61POS SKT datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 1.5K OHM 9SIP datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS INLINE SKT datasheet.pdf
DIODE VARACTOR datasheet.pdf
CTV 24C 12#16 12#12 PIN RECP datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf