EPCOS (TDK) B43501B3107M2
B43501B3107M2 picture photo
Mfg. Part Number
B43501B3107M2
Brief Description
CAP ALUM 100UF 20% 385V SNAP
Datasheet Download
B43501B3107M2.pdf
Availability of B43501B3107M2
QUANTITY
B43501B3107M2 Order Process
Ship out your order
Specifications of B43501B3107M2
Internal Part NumberEIS-B43501B3107M2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package260
PackagingBulk
Capacitance100µF
Tolerance±20%
Voltage Rating385V
ESR (Equivalent Series Resistance)660 mOhm
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current800mA
Impedance1.06 Ohm
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.866" Dia (22.00mm)
Height - Seated (Max)1.063" (27.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In - 3 Lead
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B43501B3107M2
Related LinksB43501, B43501B3107M2 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B43501B3107M2 Details Description
Related parts for B43501B3107M2
MODULE PWR ENTRY DL FUSE 250V datasheet.pdf
CONN RCPT .100" 56POS DUAL GOLD datasheet.pdf
CONN FMALE RCPT 2PS FRONT PNL MT datasheet.pdf
CONN RCPT 32POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
RES 98.8K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
BIG CHIP LED HB MODULE WHITE datasheet.pdf
FIXED IND 4.7UH 633MA 520 MOHM datasheet.pdf
XCEDE 2W 2PVH 4COL datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X30MM R-TAB datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X30MM R-TAB datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS PNL MNT SKT datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 2.5V SMD datasheet.pdf