EPCOS (TDK) B43501B5107M62
B43501B5107M62 picture photo
Mfg. Part Number
B43501B5107M62
Brief Description
CAP ALUM 100UF 20% 450V SNAP
Datasheet Download
B43501B5107M62.pdf
Availability of B43501B5107M62
QUANTITY
B43501B5107M62 Order Process
Ship out your order
Specifications of B43501B5107M62
Internal Part NumberEIS-B43501B5107M62
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package260
PackagingBulk
Capacitance100µF
Tolerance±20%
Voltage Rating450V
ESR (Equivalent Series Resistance)1.33 Ohm
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current860mA
Impedance1.6 Ohm
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.984" Dia (25.00mm)
Height - Seated (Max)1.260" (32.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In - 3 Lead
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B43501B5107M62
Related LinksB43501B, B43501B5107M62 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B43501B5107M62 Details Description
Related parts for B43501B5107M62
CONN FFC RCPT HSG 20POS 2.54MM datasheet.pdf
Connector Receptacle USB TypeA, Stacked 8 Position Through Hole, Right Angle, Horizontal datasheet.pdf
SENSOR 1500PSIS 1/8 NPT 5V datasheet.pdf
XFRMR OCTAL 1:1.41 1.2MH SMD datasheet.pdf
WB THRDRLR SIDXIT 2.0M CABLE datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 18POS PIN datasheet.pdf
CAP ALUM 820UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
CONN HDR 62POS 0.100 SMD datasheet.pdf
CAP FILM 4.7UF 100VDC 6SMD GW datasheet.pdf
COPPER MECH SPLICE 2-SET SCREW datasheet.pdf
762 TB SOCKET RA PCB/UP datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf