EPCOS (TDK) B43501B5227M82
B43501B5227M82 picture photo
Mfg. Part Number
B43501B5227M82
Brief Description
CAP ALUM 220UF 20% 450V SNAP
Datasheet Download
B43501B5227M82.pdf
Availability of B43501B5227M82
QUANTITY
B43501B5227M82 Order Process
Ship out your order
Specifications of B43501B5227M82
Internal Part NumberEIS-B43501B5227M82
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package260
PackagingBulk
Capacitance220µF
Tolerance±20%
Voltage Rating450V
ESR (Equivalent Series Resistance)600 mOhm
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.54A
Impedance730 mOhm
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.984" Dia (25.00mm)
Height - Seated (Max)2.047" (52.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In - 3 Lead
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B43501B5227M82
Related LinksB43501B, B43501B5227M82 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B43501B5227M82 Details Description
Related parts for B43501B5227M82
XFRMR LAMINATED 0.35VA THRU HOLE datasheet.pdf
IC SUPERVISOR 4.63V SOT23-6 datasheet.pdf
RES 11K OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 100W datasheet.pdf
CAP CER 3.3PF 100V BP 0805 datasheet.pdf
RES 150 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
18+18 DIL HORIZ PIN HDR datasheet.pdf
IC OPAMP GP 500KHZ RRO 14SOIC datasheet.pdf
OPTICAL ENCODER datasheet.pdf
FIXED IND 33UH 83MA 6.5 OHM SMD datasheet.pdf