EPCOS (TDK) B43501B5397M
B43501B5397M picture photo
Mfg. Part Number
B43501B5397M
Brief Description
CAP ALUM 390UF 20% 450V SNAP
Datasheet Download
B43501B5397M.pdf
Availability of B43501B5397M
QUANTITY
B43501B5397M Order Process
Ship out your order
Specifications of B43501B5397M
Internal Part NumberEIS-B43501B5397M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package120
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesB43501
PackagingBulk
Capacitance390µF
Tolerance±20%
Voltage Rating450V
ESR (Equivalent Series Resistance)340 mOhm
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.31A
Impedance410 mOhm
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max)1.850" (47.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B43501B5397M
Related LinksB43501, B43501B5397M Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B43501B5397M Details Description
Related parts for B43501B5397M
RELAY GEN PURPOSE SPST 10A 9V datasheet.pdf
FUSE GLASS 700MA 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
RES 26.7K OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 58.3KOHM 0.1% 0.15W 0603 datasheet.pdf
CONN RECPT 50POS .050" SMT GOLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 16.5W datasheet.pdf
LED MODULE COB VERO WHT datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X30MM R-TAB datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X10MM XCUT T412 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 5POS STRGHT PIN datasheet.pdf
IC REG LDO 2.8V 0.5A 6XTDFN datasheet.pdf