EPCOS (TDK) B43501B9337M62
B43501B9337M62 picture photo
Mfg. Part Number
B43501B9337M62
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 330UF 20% 400V SNAP
Datasheet Download
B43501B9337M62.pdf
Availability of B43501B9337M62
QUANTITY
B43501B9337M62 Order Process
Ship out your order
Specifications of B43501B9337M62
Internal Part NumberEIS-B43501B9337M62
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package260
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesB43501
PackagingBulk
Capacitance330µF
Tolerance±20%
Voltage Rating400V
ESR (Equivalent Series Resistance)200 mOhm
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.96A
Impedance330 mOhm
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.984" Dia (25.00mm)
Height - Seated (Max)2.244" (57.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In - 3 Lead
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B43501B9337M62
Related LinksB43501B, B43501B9337M62 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B43501B9337M62 Details Description
Related parts for B43501B9337M62
CONN IC DIP SOCKET 28POS GOLD datasheet.pdf
IC FLASH 2MBIT 120NS 32TSOP datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 5VA THRU HOLE datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
CONN HEADER 10POS .050" STR PCB datasheet.pdf
CAP CER 0.47UF 100V X7R 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 75W datasheet.pdf
CONN HSG 11POS 2.5MM R/A B-IN datasheet.pdf