EPCOS (TDK) B43501C2108M
B43501C2108M picture photo
Mfg. Part Number
B43501C2108M
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 1000UF 20% 250V SNAP
Datasheet Download
B43501C2108M.pdf
Availability of B43501C2108M
QUANTITY
B43501C2108M Order Process
Ship out your order
Specifications of B43501C2108M
Internal Part NumberEIS-B43501C2108M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package160
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesB43501
PackagingBulk
Capacitance1000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating250V
ESR (Equivalent Series Resistance)100 mOhm
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current3.21A
Impedance130 mOhm
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max)1.850" (47.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B43501C2108M
Related LinksB43501, B43501C2108M Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B43501C2108M Details Description
Related parts for B43501C2108M
TRANS PNP 30V 3A TO-126 datasheet.pdf
LED CBI 3MM BI-LVL BLANK/YELLOW datasheet.pdf
SYSMAC GATEWAY FINS GW 10 LIC datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
RES SMD 1.58K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
HAR-BUS HM MEL., TYP PCIEINT.,AF datasheet.pdf
CAP ALUM 82UF 20% 400V RADIAL datasheet.pdf
SOLDER SLEEVE datasheet.pdf
OSC MEMS 40.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
ATTENUATOR 19 DB DC 18GHZ datasheet.pdf