EPCOS (TDK) B43501D2108M82
B43501D2108M82 picture photo
Mfg. Part Number
B43501D2108M82
Brief Description
CAP ALUM 1000UF 20% 250V SNAP
Datasheet Download
B43501D2108M82.pdf
Availability of B43501D2108M82
QUANTITY
B43501D2108M82 Order Process
Ship out your order
Specifications of B43501D2108M82
Internal Part NumberEIS-B43501D2108M82
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package120
PackagingBulk
Capacitance1000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating250V
ESR (Equivalent Series Resistance)100 mOhm
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current3.24A
Impedance130 mOhm
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max)1.457" (37.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In - 3 Lead
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B43501D2108M82
Related LinksB43501D, B43501D2108M82 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B43501D2108M82 Details Description
Related parts for B43501D2108M82
TRANSFORMER AUDIO 200K/1K IMPED datasheet.pdf
Connector Receptacle, Pass Through 76 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
TVS DIODE 78VWM 126VC SMB datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS .125 EXTEND datasheet.pdf
CAP ALUM 2200UF 20% 50V SNAP datasheet.pdf
CAP ALUM 560UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 1KV 1A DO204AL datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 128KB FLASH 100LQFP datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 50V 10% 2824 datasheet.pdf