EPCOS (TDK) B43501D2477M87
B43501D2477M87 picture photo
Mfg. Part Number
B43501D2477M87
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 470UF 20% 250V SNAP
Datasheet Download
B43501D2477M87.pdf
Availability of B43501D2477M87
QUANTITY
B43501D2477M87 Order Process
Ship out your order
Specifications of B43501D2477M87
Internal Part NumberEIS-B43501D2477M87
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package160
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesB43501
PackagingBulk
Capacitance470µF
Tolerance±20%
Voltage Rating250V
ESR (Equivalent Series Resistance)210 mOhm
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2A
Impedance280 mOhm
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max)1.260" (32.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B43501D2477M87
Related LinksB43501D, B43501D2477M87 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B43501D2477M87 Details Description
Related parts for B43501D2477M87
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 50W datasheet.pdf
CABLE JUMPER 1.25MM .203M 29POS datasheet.pdf
RES 0.121 OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 15 OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 16.5 OHM 1/2W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
HEATSHRINK 3/4"-15' BLACK datasheet.pdf
DIODE MODULE 45V 300A TO244AB datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 10 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
OSC XO 14.7456MHZ HCMOS TTL PIN datasheet.pdf
ROUND SPACER M2.7 STEEL 2MM datasheet.pdf