EPCOS (TDK) B43501D5277M82
B43501D5277M82 picture photo
Mfg. Part Number
B43501D5277M82
Brief Description
CAP ALUM 270UF 20% 450V SNAP
Datasheet Download
B43501D5277M82.pdf
Availability of B43501D5277M82
QUANTITY
B43501D5277M82 Order Process
Ship out your order
Specifications of B43501D5277M82
Internal Part NumberEIS-B43501D5277M82
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package120
PackagingBulk
Capacitance270µF
Tolerance±20%
Voltage Rating450V
ESR (Equivalent Series Resistance)490 mOhm
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.79A
Impedance590 mOhm
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max)1.457" (37.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In - 3 Lead
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B43501D5277M82
Related LinksB43501D, B43501D5277M82 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B43501D5277M82 Details Description
Related parts for B43501D5277M82
ROUND SPACER #4 BRASS 3/8" datasheet.pdf
MULTIMETER INDUSTRIAL datasheet.pdf
IC REG LDO 3V 0.2A 6WDFN datasheet.pdf
CAP TANT 330UF 20V 10% 3226 datasheet.pdf
CAP CER 0.30PF 200V NP0 0603 datasheet.pdf
KK 100 HDR ASSY RA BKWY 14POS datasheet.pdf
RES 42.7 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
OSC PROG 3.3V CML HIGH 20PPM datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X35MM L-TAB T766 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 22 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf