EPCOS (TDK) B43501E107M82
B43501E107M82 picture photo
Mfg. Part Number
B43501E107M82
Brief Description
CAP ALUM 100UF 20% 420V SNAP
Datasheet Download
B43501E107M82.pdf
Availability of B43501E107M82
QUANTITY
B43501E107M82 Order Process
Ship out your order
Specifications of B43501E107M82
Internal Part NumberEIS-B43501E107M82
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package260
PackagingBulk
Capacitance100µF
Tolerance±20%
Voltage Rating420V
ESR (Equivalent Series Resistance)1.33 Ohm
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current800mA
Impedance1.6 Ohm
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.984" Dia (25.00mm)
Height - Seated (Max)1.063" (27.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In - 3 Lead
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B43501E107M82
Related LinksB43501, B43501E107M82 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B43501E107M82 Details Description
Related parts for B43501E107M82
STRAIN RELIEF 14POS SOCKET CONN datasheet.pdf
CORD MICRO CLIP PATCH 4" RED datasheet.pdf
OFF-MAN-AUTO datasheet.pdf
RES 22.6 OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 14.3K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 9.76K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONNECTOR RECEPT 400A datasheet.pdf
TL4024-2 110VAC, PTL 2NC+1NO+1NO datasheet.pdf
POWER SUPPLY, C1700SS datasheet.pdf
HDR RA 36 POS 2.54MM datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 55POS PIN datasheet.pdf