EPCOS (TDK) B43501E2158M60
B43501E2158M60 picture photo
Mfg. Part Number
B43501E2158M60
Brief Description
CAP ALUM 1500UF 20% 200V SNAP
Datasheet Download
B43501E2158M60.pdf
Availability of B43501E2158M60
QUANTITY
B43501E2158M60 Order Process
Ship out your order
Specifications of B43501E2158M60
Internal Part NumberEIS-B43501E2158M60
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package160
PackagingBulk
Capacitance1500µF
Tolerance±20%
Voltage Rating200V
ESR (Equivalent Series Resistance)65 mOhm
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current4.09A
Impedance90 mOhm
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max)2.047" (52.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B43501E2158M60
Related LinksB43501E, B43501E2158M60 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B43501E2158M60 Details Description
Related parts for B43501E2158M60
CONN FPC TOP 4POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
IC SWITCH SPDT 6TSOP datasheet.pdf
CAP CER 0.068UF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CAP FILM 3UF 10% 100VDC AXIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 15VWM 24.4VC SMB datasheet.pdf
RES 634 OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
SAW FILTER RF 725MHZ SM3030-8 datasheet.pdf
PAC-SLC5-HE20-V1 CBL ASSY datasheet.pdf
FIXED IND 1.3UH 875MA 480 MOHM datasheet.pdf
RES 7.68 OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CUTTING BLADE datasheet.pdf
CAP FILM 82NF 5% 160VDC RAD datasheet.pdf