EPCOS (TDK) B43501F2687M82
B43501F2687M82 picture photo
Mfg. Part Number
B43501F2687M82
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 680UF 20% 200V SNAP
Datasheet Download
B43501F2687M82.pdf
Availability of B43501F2687M82
QUANTITY
B43501F2687M82 Order Process
Ship out your order
Specifications of B43501F2687M82
Internal Part NumberEIS-B43501F2687M82
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package260
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesB43501
PackagingBulk
Capacitance680µF
Tolerance±20%
Voltage Rating200V
ESR (Equivalent Series Resistance)150 mOhm
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.36A
Impedance190 mOhm
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.984" Dia (25.00mm)
Height - Seated (Max)1.457" (37.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In - 3 Lead
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B43501F2687M82
Related LinksB43501F, B43501F2687M82 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B43501F2687M82 Details Description
Related parts for B43501F2687M82
USSD 5000 1GB SLC datasheet.pdf
CAP POLYMER 100UF 20% 12.5V SMD datasheet.pdf
TVS DIODE 20VC 4WLCSP datasheet.pdf
IC FPGA 65 I/O 180QFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 100W datasheet.pdf
RES 24.9 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 221 OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 7.68K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 47UF 20% 20V AXIAL datasheet.pdf