EPCOS (TDK) B43504A127M80
B43504A127M80 picture photo
Mfg. Part Number
B43504A127M80
Brief Description
CAP ALUM 120UF 20% 420V SNAP
Datasheet Download
B43504A127M80.pdf
Availability of B43504A127M80
QUANTITY
B43504A127M80 Order Process
Ship out your order
Specifications of B43504A127M80
Internal Part NumberEIS-B43504A127M80
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package320
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesB43504
PackagingBulk
Capacitance120µF
Tolerance±20%
Voltage Rating420V
ESR (Equivalent Series Resistance)1.13 Ohm
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current740mA
Impedance1.33 Ohm
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.866" Dia (22.00mm)
Height - Seated (Max)1.661" (42.20mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B43504A127M80
Related LinksB43504, B43504A127M80 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B43504A127M80 Details Description
Related parts for B43504A127M80
CONN BUSHING FOR BNC JACKS datasheet.pdf
IC DRIVER DISPLAY LED 44PLCC datasheet.pdf
CONN HEADER .100 SINGL R/A 31POS datasheet.pdf
FACEPLATE 2 GANG GFCI LIGHT GRAY datasheet.pdf
QKE HDR SS RA DP datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 37POS STRGHT PIN datasheet.pdf
FAN AXIAL 120X32.3MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
LED CXA1512 8.9MM WHT datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X25MM R-TAB T766 datasheet.pdf
INDEX PAWL datasheet.pdf
CAP FILM 15UF 10% 63VDC AXIAL datasheet.pdf