EPCOS (TDK) B43504A2158M87
B43504A2158M87 picture photo
Mfg. Part Number
B43504A2158M87
Brief Description
CAP ALUM 1500UF 20% 250V SNAP
Datasheet Download
B43504A2158M87.pdf
Availability of B43504A2158M87
QUANTITY
B43504A2158M87 Order Process
Ship out your order
Specifications of B43504A2158M87
Internal Part NumberEIS-B43504A2158M87
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package120
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesB43504
PackagingBulk
Capacitance1500µF
Tolerance±20%
Voltage Rating250V
ESR (Equivalent Series Resistance)100 mOhm
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current3.66A
Impedance120 mOhm
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max)2.055" (52.20mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B43504A2158M87
Related LinksB43504A, B43504A2158M87 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B43504A2158M87 Details Description
Related parts for B43504A2158M87
CAP CER 0.047UF 100V X7R 1206 datasheet.pdf
RES SMD 43 OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP CER 100PF 3KV NP0 RADIAL datasheet.pdf
IC MPU/RESET CIRC 3.30V SOT23-5 datasheet.pdf
KIT MOUNTING HARDWARE 12SIP DX datasheet.pdf
DIODE ZENER 22V 320MW SOD323 datasheet.pdf
CONN PLUG 11POS W/PIN INLINE datasheet.pdf
CAP CER 8200PF 50V CH 0603 datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 20POS GOLD datasheet.pdf
IC OSC VCXO 100MHZ 6-CLCC datasheet.pdf