EPCOS (TDK) B43504A477M62
B43504A477M62 picture photo
Mfg. Part Number
B43504A477M62
Brief Description
CAP ALUM 470UF 20% 420V SNAP
Datasheet Download
B43504A477M62.pdf
Availability of B43504A477M62
QUANTITY
B43504A477M62 Order Process
Ship out your order
Specifications of B43504A477M62
Internal Part NumberEIS-B43504A477M62
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package120
PackagingBulk
Capacitance470µF
Tolerance±20%
Voltage Rating420V
ESR (Equivalent Series Resistance)290 mOhm
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.97A
Impedance340 mOhm
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max)1.850" (47.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In - 3 Lead
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B43504A477M62
Related LinksB43504, B43504A477M62 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B43504A477M62 Details Description
Related parts for B43504A477M62
CONN HEADER .100 DUAL R/A 70POS datasheet.pdf
OSC XO 12.000MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
AC/AC WALL MOUNT ADAPTER 9V 18W datasheet.pdf
RES SMD 66.5K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN RCPT 32POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 50V 3A DO214AB datasheet.pdf
CAP FILM 4.7UF 10% 250VDC RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 20W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 19POS SKT datasheet.pdf
9POS HOOD METAL SIDE ENT M3 datasheet.pdf