EPCOS (TDK) B43504A5157M87
B43504A5157M87 picture photo
Mfg. Part Number
B43504A5157M87
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 150UF 20% 450V SNAP
Datasheet Download
B43504A5157M87.pdf
Availability of B43504A5157M87
QUANTITY
B43504A5157M87 Order Process
Ship out your order
Specifications of B43504A5157M87
Internal Part NumberEIS-B43504A5157M87
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package260
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesB43504
PackagingBulk
Capacitance150µF
Tolerance±20%
Voltage Rating450V
ESR (Equivalent Series Resistance)900 mOhm
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current890mA
Impedance1.07 Ohm
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.984" Dia (25.00mm)
Height - Seated (Max)1.661" (42.20mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B43504A5157M87
Related LinksB43504A, B43504A5157M87 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B43504A5157M87 Details Description
Related parts for B43504A5157M87
FIXED IND 68UH 610MA 520 MOHM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120POS .100 EYELET datasheet.pdf
CAP CER 68PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
IC OPAMP GP 6.4MHZ RRO 14SOIC datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONN RCPT 16POS CBL MNT W/SCKT datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPDT 1.25A 5V datasheet.pdf
Crystal 26.0000MHz 50ppm 20pF 50 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
CONN HEADER 26POS STR .100" TIN datasheet.pdf