EPCOS (TDK) B43504A5277M87
B43504A5277M87 picture photo
Mfg. Part Number
B43504A5277M87
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 270UF 20% 450V SNAP
Datasheet Download
B43504A5277M87.pdf
Availability of B43504A5277M87
QUANTITY
B43504A5277M87 Order Process
Ship out your order
Specifications of B43504A5277M87
Internal Part NumberEIS-B43504A5277M87
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package160
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesB43504
PackagingBulk
Capacitance270µF
Tolerance±20%
Voltage Rating450V
ESR (Equivalent Series Resistance)500 mOhm
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.4A
Impedance590 mOhm
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max)1.858" (47.20mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B43504A5277M87
Related LinksB43504A, B43504A5277M87 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B43504A5277M87 Details Description
Related parts for B43504A5277M87
FIXED IND 47UH 110MA 4.9 OHM TH datasheet.pdf
CAP CER 2.2UF 16V X5R 0603 datasheet.pdf
RES 620 OHM 2% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
ANVIL datasheet.pdf
RES 96.5K OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 120PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS BOX MNT SKT datasheet.pdf
DIODE ZENER 22V 500MW SOD80 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 40V 27A SO8FL datasheet.pdf
IC REG ADJ 3A datasheet.pdf
130UF 250V 22.23X41.28 85C AXI datasheet.pdf
SENSOR SECURITY MAGNETIC 2.5" datasheet.pdf