EPCOS (TDK) B43504A567M
B43504A567M picture photo
Mfg. Part Number
B43504A567M
Brief Description
CAP ALUM 560UF 20% 420V SNAP
Datasheet Download
B43504A567M.pdf
Availability of B43504A567M
QUANTITY
B43504A567M Order Process
Ship out your order
Specifications of B43504A567M
Internal Part NumberEIS-B43504A567M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package120
PackagingBulk
Capacitance560µF
Tolerance±20%
Voltage Rating420V
ESR (Equivalent Series Resistance)240 mOhm
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.23A
Impedance290 mOhm
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max)2.047" (52.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B43504A567M
Related LinksB4350, B43504A567M Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B43504A567M Details Description
Related parts for B43504A567M
VARISTOR CHASSIS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 500V X7R 1206 datasheet.pdf
FUSE CERM 500MA 250VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
IC PREC ANALOG CONTROLLER 8SOIC datasheet.pdf
BRD SPT SNAP LOCK NYLON 1" datasheet.pdf
CAP ALUM 4700UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf
CONN PLUG W/SOCKETS datasheet.pdf
SAFETY LIGHT CURTAIN datasheet.pdf
SW ROTARY DIP RT SMT 10POS 42V datasheet.pdf