EPCOS (TDK) B43504A5826M62
B43504A5826M62 picture photo
Mfg. Part Number
B43504A5826M62
Brief Description
CAP ALUM 82UF 20% 450V SNAP
Datasheet Download
B43504A5826M62.pdf
Availability of B43504A5826M62
QUANTITY
B43504A5826M62 Order Process
Ship out your order
Specifications of B43504A5826M62
Internal Part NumberEIS-B43504A5826M62
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package320
PackagingBulk
Capacitance82µF
Tolerance±20%
Voltage Rating450V
ESR (Equivalent Series Resistance)1.65 Ohm
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current580mA
Impedance1.95 Ohm
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.866" Dia (22.00mm)
Height - Seated (Max)1.457" (37.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In - 3 Lead
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B43504A5826M62
Related LinksB43504A, B43504A5826M62 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B43504A5826M62 Details Description
Related parts for B43504A5826M62
BATTERY LITHIUM 3.6V 1/6 D datasheet.pdf
RES SMD 5.76KOHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
IC MPU ZIP 16MHZ 100QFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS 5.00MM IDC datasheet.pdf
Connector Socket 10 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
TRIMMER 5K OHM 0.25W PC PIN datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
2 BOLT CONN BRONZE 400 800 KCMI datasheet.pdf
TVS DIODE 15VWM 21.4VC 1.5KE datasheet.pdf
RJ45 RA NO SHIELD WITH LED datasheet.pdf
DSUB 37 F PCB STR G50 ZINC datasheet.pdf