EPCOS (TDK) B43504A9107M80
B43504A9107M80 picture photo
Mfg. Part Number
B43504A9107M80
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 100UF 20% 400V SNAP
Datasheet Download
B43504A9107M80.pdf
Availability of B43504A9107M80
QUANTITY
B43504A9107M80 Order Process
Ship out your order
Specifications of B43504A9107M80
Internal Part NumberEIS-B43504A9107M80
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package160
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesB43504
PackagingBulk
Capacitance100µF
Tolerance±20%
Voltage Rating400V
ESR (Equivalent Series Resistance)880 mOhm
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current640mA
Impedance1.09 Ohm
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.866" Dia (22.00mm)
Height - Seated (Max)1.465" (37.20mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B43504A9107M80
Related LinksB43504A, B43504A9107M80 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B43504A9107M80 Details Description
Related parts for B43504A9107M80
AC/DC CONVERTER 15V 100W datasheet.pdf
IC ENCORE MCU FLASH 64K 44LQFP datasheet.pdf
MOSFET N-CH 500V 15A TO-263AB datasheet.pdf
RES 10.7 OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 1.54K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES 22K OHM 10W 10% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 25W datasheet.pdf