EPCOS (TDK) B43504A9567M87
B43504A9567M87 picture photo
Mfg. Part Number
B43504A9567M87
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 560UF 20% 400V SNAP
Datasheet Download
B43504A9567M87.pdf
Availability of B43504A9567M87
QUANTITY
B43504A9567M87 Order Process
Ship out your order
Specifications of B43504A9567M87
Internal Part NumberEIS-B43504A9567M87
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package60
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesB43504
PackagingBulk
Capacitance560µF
Tolerance±20%
Voltage Rating400V
ESR (Equivalent Series Resistance)160 mOhm
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.23A
Impedance200 mOhm
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max)2.055" (52.20mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B43504A9567M87
Related LinksB43504A, B43504A9567M87 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B43504A9567M87 Details Description
Related parts for B43504A9567M87
RES SMD 37.4 OHM 1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
WIRE MARKER B/W .32-.63"100PC datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 14POS R/A 3.5MM datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 1KV 1A DO220AA datasheet.pdf
FIXED IND 33UH 3.3A 66 MOHM SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 20W datasheet.pdf
RES 110K OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
SGE-225-2-2300 05000C SFTY EDGE datasheet.pdf
CONN HDR 14POS 1.27MM T/H datasheet.pdf
FIXED IND 68NH 1.5A 60 MOHM TH datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .156" datasheet.pdf