EPCOS (TDK) B43504A9687M80
B43504A9687M80 picture photo
Mfg. Part Number
B43504A9687M80
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 680UF 20% 400V SNAP
Datasheet Download
B43504A9687M80.pdf
Availability of B43504A9687M80
QUANTITY
B43504A9687M80 Order Process
Ship out your order
Specifications of B43504A9687M80
Internal Part NumberEIS-B43504A9687M80
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package60
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesB43504
PackagingBulk
Capacitance680µF
Tolerance±20%
Voltage Rating400V
ESR (Equivalent Series Resistance)130 mOhm
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.55A
Impedance160 mOhm
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max)2.252" (57.20mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B43504A9687M80
Related LinksB43504A, B43504A9687M80 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B43504A9687M80 Details Description
Related parts for B43504A9687M80
CAP ALUM 2700UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
LABEL ID PRODUCT datasheet.pdf
GDT 350V 20% 20KA T/H FAIL SHORT datasheet.pdf
DIES VIBRA. S/B TERM 22-18 datasheet.pdf
RES 140K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 10A 250VAC 50VDC datasheet.pdf
Connector Receptacle, Bottom Entry 74 Position 0.050" (1.27mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
MOTION CONTROL MOD 3 DIG 24VDC datasheet.pdf