EPCOS (TDK) B43504B5277M2
B43504B5277M2 picture photo
Mfg. Part Number
B43504B5277M2
Brief Description
CAP ALUM 270UF 20% 450V SNAP
Datasheet Download
B43504B5277M2.pdf
Availability of B43504B5277M2
QUANTITY
B43504B5277M2 Order Process
Ship out your order
Specifications of B43504B5277M2
Internal Part NumberEIS-B43504B5277M2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package120
PackagingBulk
Capacitance270µF
Tolerance±20%
Voltage Rating450V
ESR (Equivalent Series Resistance)500 mOhm
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.4A
Impedance590 mOhm
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max)1.457" (37.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In - 3 Lead
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B43504B5277M2
Related LinksB43504, B43504B5277M2 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B43504B5277M2 Details Description
Related parts for B43504B5277M2
CONN EDGECARD 34POS .100 EYELET datasheet.pdf
RES 1.37K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
ADC 16BIT 500KSPS 1.25LSB 10MSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf
OSC VCXO 50.000MHZ LVCMOS SMD datasheet.pdf
RES 706 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X20MM R-TAB T412 datasheet.pdf
BNC CRIMP LUG 75 OHM datasheet.pdf
P-CLAMP (LOW DURO) (BOEING SPEC) datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 61POS PIN datasheet.pdf