EPCOS (TDK) B43504B9157M82
B43504B9157M82 picture photo
Mfg. Part Number
B43504B9157M82
Brief Description
CAP ALUM 150UF 20% 400V SNAP
Datasheet Download
B43504B9157M82.pdf
Availability of B43504B9157M82
QUANTITY
B43504B9157M82 Order Process
Ship out your order
Specifications of B43504B9157M82
Internal Part NumberEIS-B43504B9157M82
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package80
PackagingBulk
Capacitance150µF
Tolerance±20%
Voltage Rating400V
ESR (Equivalent Series Resistance)580 mOhm
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current820mA
Impedance730 mOhm
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max)1.071" (27.20mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In - 3 Lead
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B43504B9157M82
Related LinksB43504B, B43504B9157M82 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B43504B9157M82 Details Description
Related parts for B43504B9157M82
04P MTA100 CONN ASSY 26AWG datasheet.pdf
TRIAC SENS GATE 600V 4A TO202 datasheet.pdf
RES SMD 24.9K OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
CONN HEADER 42POS .100" SNGL TIN datasheet.pdf
GDT 90V 20% 5KA THROUGH HOLE datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 7POS VERT 10.16MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 100W datasheet.pdf
CONN HOUSING 4COND datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 2POS SKT CRIMP datasheet.pdf