EPCOS (TDK) B43504B9277M
B43504B9277M picture photo
Mfg. Part Number
B43504B9277M
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 270UF 20% 400V SNAP
Datasheet Download
B43504B9277M.pdf
Availability of B43504B9277M
QUANTITY
B43504B9277M Order Process
Ship out your order
Specifications of B43504B9277M
Internal Part NumberEIS-B43504B9277M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package160
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesB43504
PackagingBulk
Capacitance270µF
Tolerance±20%
Voltage Rating400V
ESR (Equivalent Series Resistance)320 mOhm
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.29A
Impedance410 mOhm
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max)1.654" (42.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B43504B9277M
Related LinksB43504, B43504B9277M Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B43504B9277M Details Description
Related parts for B43504B9277M
RES ARRAY 4 RES 100 OHM 0804 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 18POS R/A 3.5MM datasheet.pdf
CAP CER 56PF 1KV NP0 1825 datasheet.pdf
RES SMD 205 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP CER 0.015UF 250V X7R 1206 datasheet.pdf
CONN PLUG 7POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
PASS PROBE 10:1 500MHZ 10M OHMS datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SP-11POS BCD datasheet.pdf
RES 900 OHM 0.3W 0.5% RADIAL datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 5A 125V datasheet.pdf
BLACKFIN 533MHZ PROCESSOR datasheet.pdf