EPCOS (TDK) B43504C2477M62
B43504C2477M62 picture photo
Mfg. Part Number
B43504C2477M62
Brief Description
CAP ALUM 470UF 20% 250V SNAP
Datasheet Download
B43504C2477M62.pdf
Availability of B43504C2477M62
QUANTITY
B43504C2477M62 Order Process
Ship out your order
Specifications of B43504C2477M62
Internal Part NumberEIS-B43504C2477M62
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package320
PackagingBulk
Capacitance470µF
Tolerance±20%
Voltage Rating250V
ESR (Equivalent Series Resistance)270 mOhm
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.52A
Impedance330 mOhm
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.866" Dia (22.00mm)
Height - Seated (Max)1.850" (47.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In - 3 Lead
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B43504C2477M62
Related LinksB43504C, B43504C2477M62 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B43504C2477M62 Details Description
Related parts for B43504C2477M62
RES ARRAY 15 RES 470 OHM 16SOIC datasheet.pdf
RECT BRIDGE 1600V 55A MTK datasheet.pdf
BUZZER MAGNETIC 3V 9MM CUSTOM datasheet.pdf
MKR WIRE CLIP ON B/W 300 PC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 28POS DIP .125 SLD datasheet.pdf
SENSOR CURRENT XFMR 25A AC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 50W datasheet.pdf
RES 887 OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
HEADER MINI PCI EXPRESS datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 22POS PNL MNT SKT datasheet.pdf