EPCOS (TDK) B43504C2687M80
B43504C2687M80 picture photo
Mfg. Part Number
B43504C2687M80
Brief Description
CAP ALUM 680UF 20% 250V SNAP
Datasheet Download
B43504C2687M80.pdf
Availability of B43504C2687M80
QUANTITY
B43504C2687M80 Order Process
Ship out your order
Specifications of B43504C2687M80
Internal Part NumberEIS-B43504C2687M80
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package160
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesB43504
PackagingBulk
Capacitance680µF
Tolerance±20%
Voltage Rating250V
ESR (Equivalent Series Resistance)190 mOhm
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.96A
Impedance230 mOhm
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max)1.465" (37.20mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B43504C2687M80
Related LinksB43504C, B43504C2687M80 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B43504C2687M80 Details Description
Related parts for B43504C2687M80
OPTOISOLATOR 5.3KV SCR 6DIP datasheet.pdf
TVS DIODE 6VWM 10.3VC SMB datasheet.pdf
CONN HEADER 200POS TYPE E VERT datasheet.pdf
TRIAC SENS GATE 600V 1A TO92-3 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf
SW MINI 1NC 1NO SPDT SNAP 125V datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 16 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
RES 3.92K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
FERRITE BEAD 120 OHM 0201 datasheet.pdf