EPCOS (TDK) B43504C5107M67
B43504C5107M67 picture photo
Mfg. Part Number
B43504C5107M67
Brief Description
CAP ALUM 100UF 20% 450V SNAP
Datasheet Download
B43504C5107M67.pdf
Availability of B43504C5107M67
QUANTITY
B43504C5107M67 Order Process
Ship out your order
Specifications of B43504C5107M67
Internal Part NumberEIS-B43504C5107M67
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package160
PackagingBulk
Capacitance100µF
Tolerance±20%
Voltage Rating450V
ESR (Equivalent Series Resistance)1.35 Ohm
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current670mA
Impedance1.6 Ohm
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max)1.063" (27.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B43504C5107M67
Related LinksB43504C, B43504C5107M67 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B43504C5107M67 Details Description
Related parts for B43504C5107M67
RES 820K OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 10UF 20% 160V RADIAL datasheet.pdf
IC SDRAM 512MBIT 125MHZ 90VFBGA datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
FUSE 630A 690V 2FU/90 AR UC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 100W datasheet.pdf
CONN INLINE PLUG 1PIN SLD CUP datasheet.pdf
FIXED IND 15UH 370MA 380 MOHM datasheet.pdf
CAP FILM 150NF 5% 1000VDC datasheet.pdf
CTV 13C 13#22D SKT J/N RECP datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 56POS PIN datasheet.pdf