EPCOS (TDK) B43504C5107M80
B43504C5107M80 picture photo
Mfg. Part Number
B43504C5107M80
Brief Description
CAP ALUM 100UF 20% 450V SNAP
Datasheet Download
B43504C5107M80.pdf
Availability of B43504C5107M80
QUANTITY
B43504C5107M80 Order Process
Ship out your order
Specifications of B43504C5107M80
Internal Part NumberEIS-B43504C5107M80
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package160
PackagingBulk
Capacitance100µF
Tolerance±20%
Voltage Rating450V
ESR (Equivalent Series Resistance)1.35 Ohm
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current670mA
Impedance1.6 Ohm
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max)1.071" (27.20mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B43504C5107M80
Related LinksB43504C, B43504C5107M80 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B43504C5107M80 Details Description
Related parts for B43504C5107M80
IC OPAMP INSTR 200KHZ RRO 16SSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .125 EXTEND datasheet.pdf
CAP CER 12PF 100V NP0 1210 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
RELAY REED 3PST 500MA 24V datasheet.pdf
LED GLDN DRAGON PLS GN 528NM SMD datasheet.pdf
CAP CER 270PF 100V U2J RADIAL datasheet.pdf
RES 102K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
OSC PROG 2.5NS 30PPM 2.5X3.2MM datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .100" datasheet.pdf