EPCOS (TDK) B43504C9337M87
B43504C9337M87 picture photo
Mfg. Part Number
B43504C9337M87
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 330UF 20% 400V SNAP
Datasheet Download
B43504C9337M87.pdf
Availability of B43504C9337M87
QUANTITY
B43504C9337M87 Order Process
Ship out your order
Specifications of B43504C9337M87
Internal Part NumberEIS-B43504C9337M87
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package260
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesB43504
PackagingBulk
Capacitance330µF
Tolerance±20%
Voltage Rating400V
ESR (Equivalent Series Resistance)270 mOhm
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.49A
Impedance330 mOhm
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.984" Dia (25.00mm)
Height - Seated (Max)2.252" (57.20mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B43504C9337M87
Related LinksB43504C, B43504C9337M87 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B43504C9337M87 Details Description
Related parts for B43504C9337M87
RES SMD 8.25 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
FUSE HOLDER PANEL MOUNT datasheet.pdf
CONN HEADR BRKWAY .100 03POS R/A datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .156 WW datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR 1.4V SC-82AB datasheet.pdf
CONN HEADER 100POS VERT .050 SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 100W datasheet.pdf
DUBOX datasheet.pdf
SENSOR ACTUATOR BOX datasheet.pdf
CONN PLUG 10POS INLINE SKT datasheet.pdf
RES SMD 20.5K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf